جمعه, 01 آذر 1398
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • رئیس مجلس:
  رئیس مجلس:

  خانواده زندانیان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند که باید توجه و حمایتی خاص از این قشر آسیب پذیر جامعه صورت پذیرد.

 • حجت الاسلام پورمحمدی:
  حجت الاسلام پورمحمدی:

  بین جرم و تخلف باید تفاوت قائل شد.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

 • سخن مدیر عامل:
  سخن مدیر عامل:

  حل مشکلات زندانیان و خانواده آنان در کشور نیازمند اجماع ملی است ، زندانی محصول دستگاه قضائی نیست، رسالت بنیاد تغییر و تبدیل مددجو به انسان کار آفرین و خلاق است.

مي بافند و مي دوزند به اميد رهايي

زندان زنان، فراموشخانه آدم هايي است كه جرايم مواد مخدر، سرقت، اعمال منافي عفت و قتل را در پرونده دارند .

نويسنده : مريم خباز - روزنامه جام جم

زندان زنان هميشه جاذبه اش از زندان مردان بيشتر است، نه به علت زن بودن زندانيان که به واسطه بسته تر بودن درهاي زندان زنان به روي چشم هاي کنجکاوي که مي خواهند بدانند و بنويسند ندامتگاه براي زنان مجرم چه جور جايي است و در آن چه بر حال زنان مي گذرد.
    زندان قرچک پيش از اين، محل نگهداري مجرمان مواد مخدر بوده، اما حالابه زندان شهرري تغيير نام داده و جايي است براي نگهداري از زنان مجرمي که نه به مواد مخدر نه گفته اند، نه به سرقت، نه به قتل و نه به کارهاي منافي اخلاق.
    آفتاب، موذيانه روي پوست راه مي رود و دانه هاي ريز عرق را روي پيشاني مي نشاند. ارديبهشت است، ولي خورشيد جاده ورامين بر زمين هاي خشک و کم درخت اطراف با همه توان مي تابد و بادي گرم را به صورت مي کوبد. زندان زنان شهرري، زميني بزرگ و محصور است که ساختماني از نفس افتاده دارد و باغچه هاي خشک و بي درختش به گرماي هوا دامن مي زند.
    گفته نشد در اين زندان چه تعداد زن تحمل کيفر مي کنند، ولي شلوغي کارگاه خياطي و فرشبافي و گله برخي زندانيان از اتاق ها و بندهاي پرازدحام، از جمعيت قابل توجه زندان حکايت دارد.
    برخي کند مي بافند و برخي تند، رج هاي فرش آرام آرام بالامي رود و نقش هاي نقشه هاي کاغذي روي تابلو مي نشيند. عده اي فرشبافي بلد بوده و به زندان افتاده اند، عده اي هم فرشبافي را در زندان ياد گرفته اند که حالاهر دو گروه هر روز پاي دار قالي مي نشينند و تا روز آزادي به تار و پود فرش و نخ هاي نازک و رنگي اش چنگ مي زنند.
    دختري جوان فرش مي بافد، نقشه يک و ان يکاد را. جرمش هنوز ثابت نشده، ولي متهم به سرقت مسلحانه است که اين جرم به چهره کودکانه او نمي آيد. او از آن دست زندانيان بلاتکليف است که مراحل بررسي پرونده و صدور راي آن به درازا کشيده و ماه ها از سرگرداني اش در زندان مي گذرد. مونس او در اين زندان همين دار قالي است که گره روي گره هاي قبلي اش مي زند به اميد آزادي.
    نقش يک زن با لباسي محلي در پس زمينه اي تيره؛ رج هاي اين فرش را زني با دست هايي چالاک و سرعتي چشمگير بالامي برد که جرمش حمل مواد مخدر است و حکمش اعدام. ميانسال است و نسبتا فربه، با لبخندي دائمي کنج لب، بي هيچ نگراني و ترس آشکار از مرگي که دور نيست. او فرش مي بافد، گره کنار گره مي زند تا سنگيني روزهاي حبس را که انتهايش مردن است، کمتر احساس کند. من اين لبخند هاي بي وقفه را در صورت زني جوان در کافي شاپ ندامتگاه شهرري نيز ديدم، زني محکوم به قتل که مادر شوهرش را از پا درآورده و تا رسيدن به روز اعدام بايد چشم به روياي بخشش بدوزد.
    کافي شاپ زندان زنان را تازه افتتاح کرده اند. اينجا مجالي است براي سرگرمي زندانيان کلافه و بي تاب، جايي براي دور هم نشستن و خوردن غذاهاي فست فودي و مکاني براي تغيير ذائقه زندانياني که از پس خريد غذاهاي آماده برمي آيند. راه اندازي کافي شاپ بهانه اي براي ايجاد شغل نيز هست، خود زندانيان آن را اداره مي کنند و بابت کارشان دستمزد مي گيرند که اين چرخه ارائه خدمات و گرفتن دستمزد، اميد را در زندان ها زنده نگه مي دارد.
    کار براي زنداني نعمت است، حتي اگر درآمدش ناچيز بوده و واريزي ها منظم نباشد. زمان در ندامتگاه زنان به کندي مي گذرد و روزهاي محکوميت در آن کش مي آيد و فقط داشتن سرگرمي و آموختن يک حرفه است که زنان را به ماندن و صبور بودن وامي دارد.
    رديف به رديف، پشت چرخ هاي خياطي صنعتي نشسته اند و دستکش هاي سفيد نخي مي دوزند. برخي به کار مسلط هستند و برخي با نخ و پارچه کلنجار مي روند. در سالن خياطي، زنان و دختران جوان کنار زنان سالخورده اي کار مي کنند که سن زياد، دستشان را به لرزه انداخته است. جرم بيشترشان مواد مخدر است با محکوميت هاي سنگين که براي پير شدن يک جوان کافي است.
    با اين حال برخي مي گويند بي گناهند، مي گويند به اشتباه به اينجا آمده اند، مي گويند از وضعشان راضي نيستند که البته بيراه مي گويند. اين طبيعت زندان است که در آن همه از بي گناهي شان بگويند و ميل آزادي داشته باشند، ولي اگر در زندان شغل باشد و از آن درآمدي منطقي به دست بيايد، شکوه ها کمتر مي شود.
    اما ايجاد شغل در زندان ها حوزه پرچالشي است. ميليون ها تومان بودجه نياز است تا بساط حرفه آموزي و کسب و کار در زندان پهن و اجناسي مورد پسند بازار توليد شود. گرفتن سفارش نيز چالش بعدي است. نام زندان و زنداني بيشتر سفارش دهندگان را پس مي زند و خريداران اجناس توليدي را منصرف مي کند، در حالي که يک زنداني حتي اگر مرتکب خشن ترين جرايم نيز شده باشد، به کار و درآمد نياز دارد که اگر اين دو برايش مهيا نشود، راه آسان تر را که ارتکاب مجدد جرم است، انتخاب خواهد کرد.
    
    اگر شغل باشد ...
    نمي دانم کدام يک از زنان زندان شهرري پس از پايان محکوميت دوباره به زندان برمي گردند؛ او که محکوم به تحمل هشت سال حبس است و از بودنش در اينجا زجر مي کشد، او که مي گويد جرم را شوهرش مرتکب شده و او را اشتباهي گرفته اند يا آن پيرزن رنجور که مي گويد جور پسرش را مي کشد و نگهداري مواد او را گردن گرفته است؟
    بعضي از زنان زنداني صورتشان را با روسري و چادر مي پوشانند و صورت هايشان را مقابل دوربين عکاسان پايين مي گيرند و با دست حائل چهره شان مي شوند، چون نگران افشاي رازشان هستند و از بر باد رفتن آبروي خود بيم دارند که اين نشان مي دهد در ميان زنان زنداني آدم هايي که آبرو برايشان مهم باشد، وجود دارد که اين يک برگ برنده است و اميد به بازگشت آنها به زندگي سالم را نويد مي دهد.
    اما بازگشت به جامعه و رفتن به راه راست، نيازمند پذيرش اجتماعي است که يکي از ملزوماتش دانستن يک حرفه و داشتن شغل و داشتن درآمد است که چون در حال حاضر جامعه اين فرصت را به زندانيان آزاد شده نمي دهد، رقم مربوط به بازگشت مجدد افراد به زندان ها، درشت است.
    آمارها مي گويد هم اکنون نرخ بازگشت به زندان ها ۲۰ درصد است؛ يعني از هر صد نفر که از زندان ها آزاد مي شوند، ۲۰ نفر دوباره به زندان برمي گردند. اگر از مجرمان حرفه اي که شانس اصلاح آنها اندک است بگذريم، بخش قابل توجهي از افرادي که بارها روانه زندان مي شوند، محصول بي اعتمادي جامعه اند که فرصت داشتن شغل و شانس ادامه زندگي را از افراد مي گيرد.
    آمارها گوياي اين است در نقاطي که به حرفه آموزي زندانيان توجه و براي آنها شغل ايجاد شده و زندانيان، هم در دوران محکوميت و هم پس از آزادي به واسطه حرفه اي که در زندان آموخته اند کسب و کاري راه انداخته اند، کسب درآمد موجب گرايش آنها به زندگي سالم شده و اين انگيزه مثبت به کاهش نرخ بازگشت مجدد به زندان تا ده برابر منجر شده است. اما اين آمار بزرگ و اين نيمه پر ليوان به چشم کسي نمي آيد. استدلال ما براي اين گفته نيز اين که به اذعان مديرعامل بنياد تعاون و حرفه آموزي زندانيان تاکنون يک ريال بودجه نيز براي توسعه حرفه آموزي و اشتغال در زندان ها اختصاص نيافته که اين يعني در کشور براي ساخت زندان، تجهيز آن، انتقال زندان ها، خوراک و پوشاک زندانيان و براي همه نيازهاي ظاهري آنها پول صرف مي شود، ولي براي توانمند کردن آنها و بازگشت عزتمندانه شان به جامعه نه.
   

 

 

 


 

 

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد70
امروز ستاد529
دیروز ستاد417
این هفته ستاد2458
این ماه ستاد529
کل ستاد763524
امروز تمام پرتالها 4225 کل تمام پرتالها 7718774

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک