چهارشنبه, 14 خرداد 1399
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

روش های مقصد سازی در گردشگری ایران

در نشست اختصاصی " توریسم " با حضور صاحب نظران عنوان شد .
 

توریسم : گردشگری به معنای مدرن کلمه صنعتی جهانی و عمده مفاهیم و تئوری های آن برای کشور ما وارداتی است .

 

از جمله مقصد سازی که برگردان اصطلاح destination making  انگلیسی است و به عنوان یکی از مباحث مهم صنعت گردشگری در دنیا به ناگزیر نگاهمان را به مدل های جهانی و بین المللی خود معطوف می کند .

 

صحبت های اکبر غمخوار در تعریف مقصد جدید گردشگری ؛

 

در دنیا وقتی می خواهند یک مقصد را تعریف کنند ، براساس این پرسش پیش می روند که یک منطقه چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا بتوان آن را به یک مقصد گردشگری تبدیل کرد .

 

اولین کاری که انجام می دهند ، این است که حد آن ویژگی ها را در آن منطقه رصد و تنظیم می کنند و بعد آن را به عنوان مقصد معرفی می کنند.

 

اولین لازمه سفر مردم به هر جایی این است که دسترسی به آن آسان باشد ؛ یعنی اگر یک کشور خارجی است ، روادید نخواهد ، اگر شهری در داخل کشور است ، امکان پرواز ، سفر ریلی و سفر جاده ای به آنجا فراهم باشد .

 

وقتی به یک منطقه نه پروازی باشد ، نه خط آهن و قطاری و نه امکان حمل و نقل زمینی مناسب و راحتی ، هر چقدر هم که پناسیل وجود داشته باشد ، مقصد شدن آن ممکن نیست و چنین منطقه ای را به عنوان مقصد نمی توان معرفی کرد .

 

در گردشگری بین المللی ، خیلی از کشورهای دنیا وقتی به دنبال لغو روادید می روند ، در واقع دنبال این هستند که امکان دسترسی مردم را افزایش بدهند .

 

موضوع دیگری که بسیار اهمیت دارد ، جاذبه های موجود اعم از جاذبه های طبیعی ، تاریخی یا جاذبه های مصنوعی است ؛ یعنی وجود جاذبه های گردشگری لازمه تعریف یک مقصد گردشگری است . ضمن اینکه امروز در دنیای مدرن ، جاذبه های مصنوعی هم ایجاد کرده اند . در پاریس یا هنگ کنگ این جاذبه ها و کار کردشان را می بینیم یا مثلا آمریکا شهری به نام دیزنی لند درست کرده که نه جاذبه فرهنگی است ، نه تاریخی ، بلکه یک شهر بازی مدرن است که مردم را جذب خود می کند و محل تفریح است .

 

موضوع بعدی که به ساختن مقصد کمک می کند ، امکانات ساختن اقامتگاه است .

 

دیروز داشتم برترین های ایران را می خواندم که به نکته جالبی برخوردم ، نوشته بود شادگان تنها شهری است که هیچ هتل یا مسافر خانه ای ندارد . شهری به زیبایی شادگان که تالاب هاب جذاب و گردشگری پسند دارد ، با وجود قابلیت هایش تا وقتی اقامتگاه ندارد ، نمیتوانیم به مقصد شدنش فکر کنیم ؟ مردم چکار کنند ؟ در ماشین بخوابند ؟ چادر بزنند ؟ پس مسئله اقامتی هم ملاک مقصد شدن است است ، ضمن اینکه در کنار هتل و اقامتگاه ، رستوران ها هم در مقصد گردشگری اهمیت دارند . یک مقصد گردشگری باید دارای انواع رستوران ها بین راهی ، سنتی و ... باشد .

 

حالا اگر جایی از این سه امکان برخوردار بود ، یعنی هم امکان دسترسی مناسب داشت ، هم از جاذبه گردشگری برخوردار بود و هم مشکل هتل و اقامتگاه نداشت ، آن وقت باید تبلیغات مناسبی برای معرفی آن انجام داد .

 

نقش تبلیغات در دنیای مدرن آن قدر پررنگ است که گاهی اهمیتش از جاذبه ها هم بیشتر می شود کما اینکه می بینیم گاهی به وسیله تبلیغات از کمترین داشته بیشترین بهره برداری را انجام می دهند ؛ یعنی از طریق تبلیغات مقاصدی می سازند که همه مردم دنیا را برای سفر ترغیب می کند .

 

چیز دیگری که در دنیا مطرح است این است که شما بتوانید event management یا رویداد سازی و مناسبت سازی کنید ، مثلا جام جهانی فوتبال از نظر صنعت گردشگری برای کشور روسیه یک رویداد است که منجر به سفر مردم دنیا به این کشور می شود .

 

در جاهای دیگر هم رویدادهای دیگری می تواند نقش آفرین باشد مثلا عده ای ممکن است بروند برای دیدن آتش فشان های هاوایی ، یا گروهی برای کشتی چوخه و پهلوانی به ایران و خراسان بیتیند .

 

رویداد سازی میتواند علمی ، ورزشی ، تاریخی و یا فرهنگی باشد ؛ یعنی رویداد ها می تواند در حکم عاملی برای معرفی یک مقصد باشند . 

 

 


 

 

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد9
امروز ستاد98
دیروز ستاد568
این هفته ستاد2263
این ماه ستاد6497
کل ستاد865703
امروز تمام پرتالها 1645 کل تمام پرتالها 9061558

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک