دوشنبه, 06 تیر 1401
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

 • سخن مدیر عامل:
  سخن مدیر عامل:

  حل مشکلات زندانیان و خانواده آنان در کشور نیازمند اجماع ملی است ، زندانی محصول دستگاه قضائی نیست، رسالت بنیاد تغییر و تبدیل مددجو به انسان کار آفرین و خلاق است.

4 نهاد و سازمان خدمتگذار به زندانیان کشور

        به نام خالق زیبایی ها

 


۴ نهاد و سازمان خدمتگذار به زندانیان کشور

 


مقدمه :

 

زندانیان در کشور عزیزمان به عنوان یکی از گروه های آسیب پذیر و این بخش از جامعه آماری کشور بهمراه خانواده های شان ، نباید از دید مسئولان عالی نظام اسلامی در قوای سه گانه و سایر سازمان ها و نهادهای مسئول ، همچنین از دید و نظر مردم شریف مان مورد غفلت واقع شوند .

 

زندانیان و خانواده های آنان می توانند برای نظام اسلامی و جامعه تهدید محسوب شوند ؛

 

در عین حال اگر با تدبیر و خرد جمعی به آنان نگاه کنیم ، می توانیم با برنامه ریزی های مناسب آنان را به فرصت مطلوبی برای کشور و جامعه تبدیل نمائیم .

 

با افزایش جمعیت کشور در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، بروز و ظهور پدیده های جدید اجتماعی ، قرار گرفتن کشور عزیزمان در مسیر ترانزیت مواد مخدر ( ما بین کشورهای تولید کننده نظیر افغانستان و کشورهای مصرف کننده مانند برخی از کشورهای آسیایی و اروپایی ) .

 

افزایش آمار طلاق ، پیدایش روش های جدید کلاهبرداری ، سرقت ، بوجود آمدن کسب و کارهای جدید ، مهاجرت روستائیان ، توسعه شهرها و حاشیه نشینی ، افزایش سفرهای داخلی و خارجی .

 

توسعه ناوگان حمل و نفل و استفاده نا محدود از خودروهای نا امن در جاده ها .

 

و ده ها مسئله و مشکل دیگر موجب شده تولید زندانی در کشور عزیزمان افزایش یابد .

 

با این وضعیت ضروری ست ، مسئولان عالی نظام اسلامی در قوای سه گانه ، سازمان ها و نهادهای مسئول کشور ، همچنین مردم عزیز و شریف مان به موضوع زندانیان و خانواده های آنان و آسیب ها و پیامدهای آن نگاه ویژه ای داشته و این بخش از جامعه آماری کشور را در بودجه های سالانه و برنامه های توسعه ایی به دست فراموشی نسپارند .

 

زندانیان و خانواده های آنان بخش جدا نشدنی از جامعه آماری کشورند و چنانچه با درایت و عقلانیت به آنان نگاه کنیم ، می توانند ؛

 

- به اقتصاد ملی و مقاومتی کمک کنند .

 

- هزینه های نظام اسلامی و مردم را در این حوزه کاهش دهند .

 

- جلوی گسترش آسیب های اجتماعی را بگیرند .

 

- و از یک جامعه آماری مصرف کننده به یک جامعه آماری تولید کننده تبدیل شوند .

 

در حال حاضر ۴ سازمان و نهاد مسئول در کشور مسئولیت رسیدگی ، نگهداری ، امنیت ، مراقبت ، آموزش ، اشتغال ، آزادی و حمایت از زندانیان و خانواده های آنان را در کشور بر عهده دارند.

 

در این نوشته به شرح مختصری از فعالیت ها ، اهداف ، رسالت ها ، ماموریت ها و اقدامات این ۴ نهاد و سازمان می پردازیم .

 

سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور

 

این سازمان زیر نظر قوه قضائیه اداره و بودجه آن از سوی دولت جمهوری اسلامی تامین و پرداخت می شود .

 

این سازمان مسئولیت حفاظت ، امنیت ، مراقبت ، اصلاح ، تربیت ، آموزش ، بازپروری ( جسمی و روحی ) ، بهداشت ، درمان ، تغذیه و مراقبت های اجتماعی پس از خروج زندانیان را در کشور عهده دار است .

 

نیروهای سازمان از دو بخش پرسنل کادر ( با استفاده از مدیران و کارکنان متعهد ، دلسوز ، متخصص ، آموزش دیده ، ماهر و فداکار ) و سربازان وظیفه ( که اغلب در بخش های انتظامی و مراقبت از زندان ها مشغول بکارند ) تشکیل شده است .

 

سازمان یاد شده در بخش آموزش زندانیان فرصت آموزش از نهضت سواد آموزی تا دوره های عالی دانشگاهی را برای زنداینان فراهم و آنان را تحت آموزش قرار می دهد .

 

همچنین حوزه فرهنگی و تربیتی سازمان ، با هدف انسان سازی و تبدیل زندانی به یک فرد مفید برای جامعه ، نقش بسیار موثری را در تغییر زندانیان به یک انسان متعهد ایفا می نمایند .

 

سازمان مذکور همچنین در بخش های ورزشی ، هنری ، آموزش های فنی و حرفه ایی زندانیان نقش پررنگ و موثری را در کنار سازمان آموزش فنی و حرفه ایی کشور ( وابسته به وزارت کار ، رفاه و تامین اجتماعی ) و بنیاد تعاون زندانیان ایفا می نماید .

 

مراقبت های اجتماعی پس از خروج و فراهم نمودن فرصت شغلی پس از آزادی از مهمترین بخش های فعالیت سازمان در کشوراست .

 

این موضوع از جمله مهمترین فعالیت های سازمان در کشور و اگر مسئولان نظام به این حوزه از فعالیت های سازمان عنایت بیشتری مبذول دارند ؛


۱- آسیب های اجتماعی کمتری در حوزه زندانیان و خانوداه های آنان تولید خواهد شد .


۲- بازگشت مجدد زندانیان به زندان ها از ۴۶% به یک تا دو درصد کاهش پیدا خواهد کرد .


۳- هزینه های نظام اسلامی برای زندانیان و مدیریت بر آسیب های اجتماعی کاهش خواهد یافت .

 

ارائه خدمات رفاهی به زندانیان بویژه انجام ملاقات های کابین ، حضوری و خصوصی ما بین زندانیان و خانواده های آنان از جمله مهمترین کارهای رفاهی سازمان برای زندانیان است .

 

این مهم نیز در کاهش آسیب های اجتماعی ما بین زندانیان و خانواده های آنان ، و در نتیجه کاهش آسیب های اجتماعی نقش بسیار پررنگی دارد .

 

کمک به اشتغال زندانیان از دیگر اقدامات بسیار ارزشمند سازمان به زندانیان و خانواده های آنان است .

 

فراهم کردن شرایط حضور زندانیان در کارگاه های داخل ، پیرامون و بیرون از زندان ها از مهمترین کارها و اقدامات این سازمان است که در بخش معرفی بنیاد تعاون زندانیان به این مهم نیز پرداخته خواهد شد . 

 

تشکیل کمیسیون های عف و تخفیف و بررسی وضعیت زندانیان برای برخورداری از عف و  تخفیف های مناسبتی و موضوعی از دیگر فعالیت های این سازمان است .

 

به منظور آگاهی از خدمات ، فعالیت ها ، اهداف و ماموریت های سازمان به نشانی www.Prisons.ir مراجعه فرمائید .

 

 

ستادهای رسیدگی و کمک های مردمی دیه به زندانیان :

 

ستادهای رسیدگی و کمک های مردمی دیه به زندانیان مسئولیت آزادی زندانیان غیر عمد ( بویژه زندانیان بدهکار مالی و تصادفات رانندگی ) ، را عهده دار می باشند

 

بودجه ستادهای رسیدگی و کمک های مردمی دیه به زنداینان از دو طریق تأمین و پرداخت می شود ؛

 

- بودجه های سالانه دولتی


- کمک های مردمی

 

همه ساله در بودجه های دولتی مبالغی برای آزادی زندانیان اختصاص می یابد .

 

همچنین مردم شریف مان با کمک رسانه ملی ، هنرمندان ، قهرمانان ، پیشکسوتان ورزشی در   جشن های گلریزان ( که به مناسبت اعیاد ملی و مذهبی برگزار می شود ) ، در این امر خیر مشارکت و مبلغ قابل توجهی را برای آزادی زندانیان کشور اختصاص می دهند .

 

موضوع آزادی زندانیان ، کاری بسیار ارزشمند ، و مورد رضایت خداوند متعال و موجب خشنودی افرادی ست که در این امر خیر مشارکت می نمایند .

 

همچنین با آزادی زندانیان امید به خانواده های آنان بازگشته و شور و نشاط فراوانی این خانواده های چشم انتظار را فرا می گیرد .

 

آزادی زندانیان در عین حال که کار پسندیده و قابل تحسین است ولی یک حلقه مفقوده را در خود جای داده است .

 

زندانی که آزاد می شود ، نیاز به کار دارد .

 

اگر جامعه ( دولت و مردم ) به فکر اشتغال پس از آزادی زندانیان نباشند ، زندانیان مجدداً به زندان های کشور باز خواهند گشت .

 

آمارها نشان می دهد به دلیل کم توجهی دولت و مردم به موضوع اشتغال بکار زندانیان ( بویژه پس از آزادی ) ، بازگشت زندانیان تا ۴۶% رشد داشته است .

 

چنانچه مردم و دولت در کنار آزادی زندانیان به موضوع اشتغال پس از آزادی آنان توجه نمایند ، یقیناً آثار و برکات این کار خداپسندانه ( آزادی زندانیان ) بسیار موثر تر خواهد بود .

 

به منظور آگاهی از خدمات ، فعالیت ها ، اهداف و ماموریت های ستاد دیه  به نشانی www.http://markaziipro.ir مراجعه فرمائید .

 

انجمن های حمایت زندانیان :

 

انجمن های حمایت  زندانیان یک نهاد غیر دولتی و منابع مالی آن از طریق کمک های مردمی تامین و پرداخت می شود .

 

در حال حاضر ۲۰۰ انجمن حمایت زندانیان در کشور فعال و در حوزه امرار معاش ، تحصیل زندانیان و بهداشت و درمان خانواده های زندانیان مشغول ارائه خدمت می باشند .

 

هیات مدیره انجمن های حمایت  زندانیان متشکل از دادستان های هر استان و شهری که زندان در آن استقرار دارد ( به عنوان رئیس هیات مدیره ) ، فرمانداران ، شهرداران و خیرین نیز از اعضای هیات مدیره این انجمن ها به شمار می روند .

 

انجمن های حمایت زندانیان در کاهش آسیب های اجتماعی از پیرامون خانواده های زنداینان نقش پررنگی دارند .

 

این انجمن ها ، همچنین با ارائه مشاوره های حقوقی و روانشناسی به زندانیان و خانواده های آنان ، این جامعه آماری را کمک و یاری می دهند .

 

انجمن های حمایت از زنداینان فاقد تشکل کشوری و همین موضوع باعث شده تا نتوانند آن طور که شایسته است ، به کمک زندانیان و خانواده های آنان بپردازند .

 

به دلیل کمبود منابع مالی انجمن ها ، بخش قابل توجهی از خانواده زندانیان نمی توانند از کمک های این انجمن ها برخوردار شوند .

 

براساس آمار رسمی منتشر شده سالانه ۳۰ هزار طلاق در میان خانواده های زندانیان ثبت می شود .

 

این تعداد طلاق مساوی ست با حداقل ۱۰۰ هزار آسیب جدید که گریبان خانواده های زندانیان و جامعه را می گیرد .

 

هزینه مدیریت بر آسیب های اجتماعی ( ناشی از فروپاشی خانواده های زندانیان ) ، بسیار سنگین تر از رسیدگی به وضعیت این خانواده ها قبل از فروپاشی خانواده های زندانیان است .

 

ضروری ست دولت محترم و مردم عزیزمان به این موضوع بسیار مهم توجه ویژه نمایند تا شاهد کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه آماری خانواده زندانیان باشیم .

 

به منظور آگاهی از خدمات ، فعالیت ها ، اهداف و مأموریت های انجمن حمایت از زندانیان به نشانی  www.home.haami.org مراجعه فرمائید .

 

بنیاد تعاون زندانیان :

 

این بنیاد یک نهاد غیر دولتی و طی ۶۵ سال سابقه فعالیت در کشور از بودجه های سالانه و کمک های مردمی برخوردار نبوده است .

 

بدین ترتیب بنیاد نه باری بر بودجه های کشور و نظام است و نه تا کنون از مردم برای رسیدن به اهداف و ماموریت های خود کمک دریافت کرده است .

 

عدم اتکاء بنیاد به بودجه های دولتی و کمک های مردمی ، موجب شده این بنیاد با برنامه ریزی و حضور در عرصه های اقتصادی و تولیدی فرصت های بسیاری را برای حرفه آموزی و اشتغال زندانیان فراهم آورد .

 

بنیاد تعاون زندانیان بر اساس مفاد اساسنامه مسئولیت حرفه آموزی ، اشتغال زندانیان ، کمک به امرار معاش خانواده های آنان و آزادی زندانیان را عهده دار می باشد .

 

این بنیاد با هدف توانمندسازی زندانیان با کمک موثر سازمان آموزش فنی و حرفه ایی و سازمان زندان ها به موضوع حرفه آموزی زندانیان مبادرت می نماید .

 

سالانه بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر از زندانیان توسط بنیاد ، سازمان زندان ها و سازمان آموزش فنی و حرفه ایی تحت آموزش های فنی و حرفه ایی قرار می گیرند .

 

همچنین بنیاد با ایجاد ، توسعه و راهبری کارگاه ها و کارخانجات صنعتی ، واحدهای کشاورزی ، دامپروری و پرورش آبزیان ، در حال اداره ۷۶۰ واحد تولیدی ( با ایجاد اشتغال برای ۵۰ هزار نفر از زندانیان ) در کشور می باشد .

 

اشتغال زندانیان در ۴ گروه طبقه بندی می شود .


- اشتغال نشسته ( کنار تخت ها و محل اقامت زندانیان )


- اشتغال بسته ( داخل زندان ها و در واحدهای تولیدی ایجاد شده )


- اشتغال نیمه باز ( پیرامون زندان ها در ۱۵ هزار هکتار از اراضی حاشیه زندان ها )


- اشتغال رای باز ( در شهرک های صنعتی ، کارخانجات ، شهرداری ها ، جنگل ها ، واحدهای تولیدی و خدماتی )

 

زندانیان پس از شرکت در دوره های فنی و حرفه ایی و اخذ گواهینامه از سازمان آموزش فنی و حرفه ایی ، بصورت داوطلبانه می توانند در واحدهای فوق ( با رعایت مقررات سازمان زندان ها ) مشغول بکار شوند .

 

به زندانیان در قبال کارهایی که در واحدهای تولیدی بنیاد انجام می دهند ( بر اساس آئین نامه مصوب بنیاد و سازمان زندان ها ) حقوق و دستمزد پرداخت می شود .
زندانیان در دو مقطع نیاز به کار دارند :


- دوران محکومیت


- دوران پس از آزادی

 

اگر نظام اسلامی و مردم شریف مان به موضوع اشتغال بکار زندانیان در دوران محکومیت و پس ازآزادی خوب توجه کنند و این جامعه آماری را در بودجه های سالانه و برنامه های توسعه ایی به دست فراموشی نسپارند حتماً زندانیان و خانواده های آنان از وضعیت مناسب تری برخوردار خواهند شد .

 

غفلت از اشتغال زندانیان در مقاطع یاد شده ، موجب تولید آسیب های اجتماعی بیشتر ، و افزایش هزینه های نظام اسلامی خواهد شد .

   

  


 

 

امام صادق (سلام الله علیه) : صَلاةُ مُتَطَيِّبٍ أفضَلُ مِن سَبعينَ صَلاةً بِغَيرِ طيبٍ. نماز شخص خوشبو برتر از هفتاد نماز بدون بوى خوش است. الصلاة: ص 51 ح 148
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد22
امروز ستاد186
دیروز ستاد441
این هفته ستاد1009
این ماه ستاد1983
کل ستاد1092850
امروز تمام پرتالها 0 کل تمام پرتالها 0

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک