چهارشنبه, 31 شهریور 1400
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

ارتباط تصویری هفت مجموعه تولیدی با رهبر انقلاب

به مناسبت هفته‌ ی کارگر و پیگیری تحقق شعار سال انجام شد ؛


ارتباط تصویری هفت مجموعه تولیدی با رهبر انقلابفیلم کامل بیانات رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با هفت مجموعه تولیدی ( کلیک نمائید )

  

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت هفته‌ ی کار و کارگر ، در ارتباط تصویری مستقیم و سه‌ ساعته با هفت مجموعه‌ ی تولیدی ضمن تأکید بر نقش و اهمیت جایگاه کارگر و وظایف متقابل کارگر و کارفرما در افزایش کمّی و کیفی تولید و ایجاد ثروت در یک اقتصاد سالم ، به بیان نکاتی در خصوص علت نامگذاری امسال به عنوان سال جهش تولید و الزامات تحقق این شعار و بخشهایی که باید بر آن ها تمرکز ویژه شود، پرداختند و وظایف مسئولان در این عرصه را بیان کردند.

 

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای با تبریک هفته‌ی کارگر به همه‌ی کارگران و زحمت‌کشان ، شنیدن گزارش های امید بخش از تولید را شیرین و جذاب خواندند و با تأکید بر انتشار عمومی این گزارشها گفتند : رفع مشکلات جامعه‌ ی کارگری یکی از مسائل مهم است که باید نسبت به آن اهتمام شود.

 

رهبر انقلاب اسلامی بخش اول سخنانشان را به مسائل کارگری اختصاص دادند و با تقسیم‌بندی مفهوم کار در نگاه اسلامی به « کار عمومی » و « کار اقتصادی » افزودند : کار به معنای عمومی همه‌ی انواع کار را شامل میشود و در قرآن کریم و روایات نیز تأکید بر تلاش و انجام عمل صالح و به سرانجام رساندن کار است که البته یکی از مشکلات ما در کشور نیمه‌تمام ماندن کارها است.

 

 

 

 

ایشان تشویق اسلام به کار عمومی را نقطه‌ی مقابل انتظار غلط و نا به‌ جای « مفت‌خواری » و « مفت‌جویی » دانستند و گفتند : اسلام در معنای اقتصادی نیز بر کار تأکید دارد همچنان‌که پیامبر اکرم ( ص ) دست کارگر را میبوسد و میفرماید خداوند کسی را که کار را محکم و با احساس مسئولیت انجام دهد ، دوست میدارد.

 

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ ای هدف اقتصاد کشور را تولید ثروت و تقسیم عادلانه‌ی آن بین آحاد مردم خواندند و افزودند : برای رسیدن به اقتصاد سالم ، کارگر یکی از ستون های اصلی و از عوامل درجه یک تولید ثروت در کشور است.

 

رهبر انقلاب اسلامی ، کارگرِ ماهر و نوآور را موجب افزایش کیفیت کار دانستند و گفتند : بنابراین بنگاه‌های اقتصادی و کارفرمایان باید دانش و مهارت نیروی کار و سهم آن را از عواید بنگاه‌ های اقتصادی افزایش دهند و کارگر نیز با احساس مسئولیت بیشتر و بدون سهل‌انگاری عمل کند.

 

ایشان ، کارگر و کارفرما را دو ستون اصلی رشد و پیشرفت اقتصادی خواندند و با اشاره به شکایت برخی افراد از مصوباتی که نظر کارگر در آنها ملاحظه نشده است ، افزودند : این مقررات حتماً باید با نگاه عادلانه تنظیم شود.

 

 

 

 

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای اهتمام به حقوق نیروی کار از جمله « دستمزد عادلانه و پرداخت منظم و بدون تأخیر آن ، امنیت شغلی، بیمه، آموزش ، خدمات رفاهی و بهداشت و درمان » را مورد تأکید قرار دادند و گفتند : در دنیای کنونی و تحولات پرسرعت فناوری ، یادگیری مداوم آموزشی و استفاده از تجربیات قبلی برای مجموعه‌ های تولیدی و کارگران آنها یک ضرورت است تا با ارتقای بهره‌وری و کیفیت تولید، رونق اقتصادی افزایش یابد.

 

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأثیرگذاری کارگران در تحولات سیاسی دو قرن گذشته‌ی دنیا ، نقش کارگران کشورمان در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و حوادث گوناگون را بسیار برجسته دانستند و افزودند : کارگران از همراه‌ترین قشرها در تحقق اهداف انقلاب بوده‌اند و پیوند آنها با نظام جمهوری اسلامی یک پیوند دائمی است البته این پیوند عمیق ، وظایف مسئولان در هر سه قوه را برای حل مشکلات کارگران افزایش میدهد.

 

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به موضوع « جهش تولید » به عنوان شعار سال اشاره کردند و با اشاره به فرصت کافی که تا پایان سال برای تحقق این شعار وجود دارد ، نکاتی را در خصوص آن بیان کردند.

 

 

 

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای ، مقوله‌ی تولید در اقتصاد کشور را همچون سیستم ایمنی و دفاعی بدن انسان دانستند و گفتند : همان‌ گونه که نقش سیستم ایمنی بدن در مقابله با ویروس‌ها بسیار مهم است ، اگر تولید مناسب و روبه‌رشد باشد، میتواند پیکره‌ ی اقتصادی کشور را در مقابل ویروس‌های طبیعی و ویروس‌های دست‌ ساز همچون تحریم و یا نوسانات قیمت نفت و تکانه‌ های مختلف محافظت کند.

 

ایشان با تأکید بر اینکه تولید، عامل اصلی شکل‌ گیری یک اقتصاد ملی و قوی است ، افزودند : تولید علاوه بر اینکه برای اقتصاد کشور حیاتی است ، از لحاظ سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی نیز تأثیرهای زیادی دارد به‌گونه‌ ای که توانایی یک ملت در تولید نیازهای اساسی خود ، به آن ملت اعتماد به نفس و احساس عزت خواهد بخشید و زمینه‌ساز رفاه عمومی جامعه، افزایش تولید ناخالص ملی و افزایش صادرات و تأثیرگذاری فرهنگی صادرات کالاهای داخلی در کشور های دیگر خواهد شد.

 

رهبر انقلاب اسلامی ، روند فعلی تولید در کشور را برای جبران عقب‌ماندگی‌ها ناکافی دانستند و با تأکید بر لزوم توسعه و تقویت بیشتر تولید ، نکاتی را در خصوص جهش تولید و راه‌های تحقق آن در شرایط کنونی بیان کردند.

 

 

 

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از مسائل مهم برای تحقق جهش تولید را مشارکت دادن مردم در اقتصاد از طریق استفاده از استعدادها و ظرفیت های گوناگون مردم برشمردند و افزودند : در این زمینه سه قوه وظایف مهمی دارند که اگر به این وظایف عمل نشود ، جهش تولید اتفاق نمی‌افتد.

 

ایشان حمایت از تولید و تولیدکننده را اصلی‌ترین وظیفه‌ی مسئولان دانستند و تأکید کردند : حمایت از تولید فقط به معنای تزریق نقدینگی نیست بلکه باید با برداشتن موانع ، میدان را برای سرمایه‌گذار ، صاحب فکر و تولیدکننده باز کرد.

 

رهبر انقلاب اسلامی به برخی از مصادیق برداشتن موانع اشاره کردند و گفتند : حذف مقررات دست‌ و پا گیر، مبارزه‌ ی جدی با قاچاق کالا، مقابله با واردات بی‌رویه ، مبارزه با فساد مالی و فساد اداری ، رعایت حقوق مالکیت معنوی ، مقابله با سفته‌ بازی‌ ها و سوداگری‌ های زیان‌بخش و معافیت های مالیاتی در موارد ضروری و وضع مالیات در موارد لازم همچون ثروت های بادآورده از جمله کارهای ضروری است که باید سه قوه نسبت به آن اهتمام بورزند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قضایای اخیر مربوط به ویروس کرونا و پای کار آمدن همه‌ی ظرفیت های کشور برای تولید اقلام بهداشتی از جمله ماسک را نمونه‌ ی بارزِ باز کردن میدان و حمایت از تولید خواندند و افزودند : علت اینکه در تولید ماسک توانستیم در مدت کوتاهی به ظرفیتی دست پیدا کنیم که بیشتر از نیاز کشور است ، برطرف شدن موانع از جانب دولت و باز شدن میدان برای حضور دستگاه‌ های مختلف و حتی مردم در عرصه‌ی تولید ماسک بود.

 

 

 

 

ایشان با تأکید بر اینکه بهبود محیط کسب‌ و کار یکی از موارد ضروری برای تحقق جهش تولید است، گفتند : بر اساس بررسی‌های کارشناسی وزارت امور اقتصاد و دارایی، اگر دو اقدامِ « ایجاد پنجره‌ی واحد صدور مجوزها » و « تشکیل دادگاه‌ های تجاری برای رفع اختلافات اقتصادی » انجام شود ، جایگاه کشور از لحاظ شاخص کسب‌وکار چهل تا پنجاه رتبه ارتقا خواهد یافت.

 

رهبر انقلاب اسلامی به موضوع « ممنوعیت واردات » به عنوان یکی از زمینه‌ های جهش تولید اشاره و خاطرنشان کردند : ما با واردات مخالف نیستیم اما تأکید داریم محصولی که در کشور تولید میشود و یا امکان تولید دارد، وارد نشود.

 

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای افزودند: در برخی مواقع ، برخی دستگاه‌های اجرائی، به بهانه‌هایی به دنبال باز کردن راه واردات بی‌مورد هستند. به عنوان مثال می گویند برای اینکه کیفیت خودروی داخلی ارتقا یابد ، باید خودروی خارجی وارد شود در حالی که باید کیفیت خودروی داخلی از راه‌ های دیگر افزایش یابد و نه از طریق واردات خودرو های خارجی و به خاک سیاه نشاندن تولید داخلی.

 

ایشان با تأکید بر اهمیت جهش کیفی در کنار جهش کمّی ، موضوع افزایش امید به کار و تلاش را در کشور بسیار مهم خواندند و گفتند : متأسفانه عده‌ای در کشور به‌ طور دائم میگویند « نمیشود و نمیتوانیم » در حالی که « میتوانیم » و دلیل آن هم این است که ما وقتی میتوانیم یک ماهواره‌ بر را با سرعت ۷۵۰۰ متر بر ثانیه به فضا پرتاب کنیم و ماهواره را در مدار قرار دهیم و یا در صنایع دفاعی ، آن پیشرفت های بزرگ را داشته‌ایم ، پس در تولید هم میتوانیم به جهش دست پیدا کنیم.

 

رهبر انقلاب اسلامی افزودند : آن ذهن و فکری که میتواند ماهواره را تولید کند و چند صباح دیگر برای ارسال ماهواره در مدار ۳۶ هزار کیلومتری هدف‌گذاری کند ، قطعاً چنین روحیه‌ی ابتکار و خلاقیتی برای تولید خودرو با مصرف ۵ لیتر بنزین در یکصد کیلومتر و در دیگر بخشهای تولید نیز وجود دارد.

 

 

 

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به برخی بخش ها که باید در جهش تولید به آنها اهمیت و اولویت داده شود ، اشاره کردند و گفتند : توسعه‌ی ظرفیت پالایشگاهی همچون ساخت پالایشگاه میعانات در بندرعباس و مجتمع پالایشگاهی سیراف ، اجرای طرح های پتروشیمی که منجر به افزایش چند برابری تولید محصول خواهد شد ، طرح های کشاورزی بخصوص تمرکز بر تولید محصولات اساسی همچون گندم ، دانه‌های روغنی ، گیاهان دارویی و آبزیان و خودکفایی در این عرصه‌ها با استفاده از شیوه‌ های آبیاری مدرن ، تمرکز بر زیرساخت‌ها بخصوص حمل‌ و نقل ریلی ، توجه ویژه به قطعه‌سازی و تمرکز به بخش معدن که بسیار هم عقب‌ ماندگی داریم، بخش هایی هستند که باید در موضوع جهش تولید مورد اهتمام ویژه قرار گیرند.

 

ایشان یکی دیگر از بخش هایی را که باید در موضوع جهش تولید به آن نگاه ویژه‌ای شود، بخش دارو و واکسن دانستند و افزودند : اکنون در کشور در خصوص تولید دارو و واکسن برای مقابله با ویروس کرونا، کارهای تحقیقاتی خوبی انجام شده است و چه بسا دانشمندان خوب و جوان و محققان کارآمد ما بتوانند زودتر از کشورهای دیگر موفق به تولید دارو و واکسن برای مقابله با کرونا شوند.

 

رهبر انقلاب اسلامی، زنجیره‌ی پوشاک، کفش و لوازم خانگی را یکی از ظرفیت های مهم و ریشه‌دار کشور خواندند و گفتند : برای تحقق جهش تولید باید بر این زنجیره تمرکز جدی شود و از واردات این محصولات جلوگیری شود.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به یک اقدام ناپسند در تولید پوشاک نیز اشاره کردند و افزودند : با اینکه کشور همواره در تولید پوشاکِ باکیفیت سرآمد و صاحب قدمت است اما برخی تولیدکنندگان بر روی تولیدات خود برچسب تولید خارج میزنند که این کار غلط است.

 

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای تأکید کردند : به لطف خداوند حرکت تولید در کشور آغاز شده است اما ادامه‌ی این حرکت معمولی ، مشکلات کشور را حل نخواهد کرد و نیازمند یک حرکت مضاعف و یک جهش هستیم که در این عرصه نیز جوان های آماده‌ به‌ کار و عناصر مبتکر بسیارند و باید میدان برای ورود آنان مهیا شود.

 

 

 

ایشان در پایان اظهار امیدواری کردند شرایط جدید پیش‌آمده بعد از شیوع کرونا در کشور و گسترش روحیه‌ی همکاری میان مردم برای تأمین نیازها، زمینه‌ساز کارهای نو و تحولات در عرصه‌های اقتصادی کشور باشد.

 

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، ارتباط تصویری با هفت مجموعه‌ی تولیدی در صفادشت (استان تهران)، ورزقان (استان آذربایجان شرقی)، زنجان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، پاکدشت (استان تهران)، شهرک صنعتی پرندک (استان مرکزی) و روستای به‌آباد مشهد برقرار شد.

 

در این برنامه که وزیران نیرو، صمت و جهاد کشاورزی نیز حضور داشتند، آقای شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گزارشی از اقدامات دولت در بخش تولید و همچنین برنامه‌های آن برای صیانت از اشتغال در شرایط کرونا بیان کرد و از یک کارگر نمونه تقدیر شد.

 

در ادامه‌ ی این برنامه آقایان : « صمدی رئیس هیئت مدیره‌ی شرکت اَورَند پیشرو و مصطفی بازیار کارگر نمونه‌ ی سال مستقر در این شرکت »، « سعد محمدی مدیر عامل شرکت ملی مس ایران و فیروزکوهی کارگر معدن مس »، « ظهیری مدیر عامل شرکت ایران ترانسفو  »، « نجات‌ بخش رئیس هیأت مدیره‌ ی شرکت دانش‌ بنیان بهیار صنعت سپاهان » ، « فتاحی مدیرعامل شرکت تولیدات لوازم خانگی امرسان »، « فیهمی‌پور مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدی نویدکاران » ، « رزم‌حسینی استاندار خراسان رضوی و صبوری از مزرعه‌ ی نمونه‌ی صبوری » ، گزارش هایی از وضعیت تولید ، دستاوردها و مشکلات واحد های تولیدی خود و پیشنهاد هایی برای حل مشکلات و تحقق شعار سال بیان و بر این نکات تأکید کردند :- لزوم سرمایه‌گذاری برای افزایش ظرفیت تولیدی پتروشیمی‌های داخلی برای تأمین مواد اولیه‌ی صنایع و کاهش واردات


- تسریع در ارائه‌ی تسهیلات بانکی ، ارزی و امور گمرکی برای واردات مواد اولیه‌ی مورد نیاز صنایع


- ممانعت از ورود هرگونه کالا و ترانسفورماتور دارای تولید داخل


- لزوم کاهش مجوزها و مقررات دست‌ و پا گیر و ایجاد انگیزه برای ورود سرمایه‌گذاران و کارآفرینان


- مزایا و امکانات بی‌نظیر اقتصاد دانش‌بنیان برای جهش تولید و نزدیک شدن به الگوی اقتصاد مردمی در بخش تولید


- ضرورت هدف‌گذاری دقیق تسهیلات دولتی برای اصابت به تولیدکنندگان واقعی با توجه به کمبود سرمایه در گردش واحدهای دولتی


- لزوم اتخاذ روش مناسب خرید تضمینی محصولات کشاورزی با نرخ مشخص برای جلوگیری از ریسک در انتخاب محصول برای کشت


- ضرورت بها دادن به جوانان تحصیلکرده‌ی روستایی و تشویق و حمایت از آنها برای ماندن در روستا و توسعه‌ی کشاورزی صنعتی


- لزوم به‌روزرسانی ماشین‌آلات کشاورزی برای افزایش تولید

 

 

 

 

 

 


 

 

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد12
امروز ستاد70
دیروز ستاد308
این هفته ستاد1152
این ماه ستاد7342
کل ستاد1035532
امروز تمام پرتالها 1258 کل تمام پرتالها 12086318

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک