سه شنبه, 04 تیر 1398
 • حضرت علی (علیه السلام)
  حضرت علی (علیه السلام)

  پرداختن به کارهای جزئی انسان را از کارهای اساسی باز می دارد.

   

 • امام صادق (علیه السلام):
  امام صادق (علیه السلام):

  با تقواترین مردم کسانی هستند که از حرام خدا چشم پوشی کنند.

 • امام کاظم(علیه اسلام):
  امام کاظم(علیه اسلام):

  خداوند در زمین بندگانی دارد که برای برآوردن نیازهای مردم می کوشند، اینان ایمنی یافتگان روز قیامتند.

 • امام خمینی (ره):
  امام خمینی (ره):

  من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله (ص) و كوفه و عراق درعهد اميرالمومنين (ع) و حسين بن علی(ع)          می باشند.

 • مقام معظم رهبری :
  مقام معظم رهبری :

  باید تا آنجا که ممکن است مجازات زندان  به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان و خانواده آنان دارد.

 • شهید مطهری :
  شهید مطهری :

  انسانی نسبت به دیگر انسانها کاملتر است که دردمندتر و دغدغه بیشتری داشته باشد

   شهید مطهری

 • آیت الله شهید بهشتی :
  آیت الله شهید بهشتی :
  ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.
 • آیت الله بهجت:
  آیت الله بهجت:

  سپاسگزاری از نعمت، به معنای اطاعت خدا است که موجب افزایش نعمت می شود. کفران نعمت هم به معنای عصیان الهی و موجب عذاب از ناحیۀ او است.

 • آیت الله لنکرانی :
  آیت الله لنکرانی :

  واجبات را انجام بده بجای مستحبات، تا می توانی به کار مردم برس، کار مردم را راه بیانداز، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

 • رئیس مجلس:
  رئیس مجلس:

  خانواده زندانیان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند که باید توجه و حمایتی خاص از این قشر آسیب پذیر جامعه صورت پذیرد.

 • حجت الاسلام پورمحمدی:
  حجت الاسلام پورمحمدی:

  بین جرم و تخلف باید تفاوت قائل شد.

 • علامه جعفری :
  علامه جعفری :

  با زور و اجبار ابوعلی سینا درست نمی شود.

 • سعدی:
  سعدی:

  بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 • شهریار:
  شهریار:

  بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من، چو اسیر توست اکنون با اسیر کن مدارا

 • سخن مدیر عامل:
  سخن مدیر عامل:

  حل مشکلات زندانیان و خانواده آنان در کشور نیازمند اجماع ملی است ، زندانی محصول دستگاه قضائی نیست، رسالت بنیاد تغییر و تبدیل مددجو به انسان کار آفرین و خلاق است.

رئوس مهم ترین فعالیت های بنیاد در سال 98

 

 سالی که نکوست از بهارش پیداست

 

روسای محترم هیات های اجرایی بنیاد در استان ها

مدیران/ سرپرستان محترم نمایندگی های بنیاد در استان ها

مدیران عامل محترم شرکت ها و مجتمع های کشت و صنعت تابعه بنیاد

معاونین و مدیران محترم بنیاد

کارشناسان و کارکنان محترم بنیاد

 

سلام علیکم

      احتراماً ، سال ۱۳۹۴ با عطر و یاد فاطمی سلام الله علیها آغاز گردید و یقیناً سالی که با نام محبوبه خدای متعال و پاره تن پیامبر اکرم صلی الله علیه آله و سلم آغاز شود سالی پربار و سرشار از نعمت های الهی خواهد بود .

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ

 


    سوره کوثر بر اساس بیان صریح قرآن و روایات معصومین علیهم السلام در وصف حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نازل شده است .

     آن زمانی که مردم دوران جهل و نادانی ، نبی مکرم اسلام محمد ابن عبدالله صلی الله علیه و آله و سلم را ابتر می نامیدند ؛

     خدای رحمان فرزندی به آن حضرت عطا فرمود که نسل ائمه معصومین صلوات الله علیهم اجمعین از این فرزند مبارک ریشه گرفت .

     حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها در شرایط سخت آن دوران یار و یاور پدر بزرگوار ، همسری فداکار و مادری مهربان برای فرزندان و چراغ هدایت پیروان همسرش در تاریکی ها و دوران جهالت آن زمان بود .

     وجود با برکت و کوثر رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در دوران سخت و گرفتاری های ملت رشید ایران اسلامی نیز همواره یار و مددکار این بهترین مردم تاریخ کره زمین بوده اند .

     یاد جمله حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه افتادم که در سال های سخت دوران دفاع مقدس خطاب به مردم شریف ایران اسلامی فرمود .

   " من با جرات مدعی هستم که ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم ، و کوفه در عهد امیرالمومنین علیه السلام و حسین ابن علی علیه السلام می باشند ."

     دیدن ، شنیدن و تکرار این جمله تاریخی حضرت امام رضوان الله تعالی علیه ، بار مسئولیتی مردم شریف ایران اسلامی را سنگین تر می کند .

     این پیام در طول تاریخ ( زمان امام ، حال حاضر و آینده ) ، رسالت سنگینی را بر دوش ما مردم پیرو امام راحل گذاشته و می گذارد ؛

     که باید از مردم دوران رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ، عهد امیر المومنین علیه السلام و حسین ابن علی علیه السلام ، بهتر باشیم و بهتر بمانیم .

     بهتر ماندن ! از بهتر بودن ! مهمتر است !

     چیزی که در اثر مرور زمان و حادث شدن برخی مشکلات ، نارسایی ها ، تنگناهای مالی و اقتصادی ، روحی و معنوی ، ممکن است ما مردم را دچار تغییر و تحول نماید .

     بویژه زمانی که ایثار و فداکاری ها جای خود را به مسابقه ثروت اندوزی و احیاناً جبران گذشته ها سوق دهد .

 

فراموش نمی کنیم سال های دفاع مقدس را ؛

     که مردم عزیز و همان توده میلیونی که امام راحل به بهترین و زیباترین شکل ممکن از آنان یاد فرمود ، چگونه در کارهای خیر ، ایثار ، جهاد و شهادت گوی سبقت را از یکدیگر می ربودند .

از یاد نمی بریم ؛

     صف های اعزام به جبهه ها را ، ارسال کمک های مردمی به جبهه ها ، روی مین رفتن ها ، باز کردن معابر و کانال ها ، برای عبور ، خط شکنی و در هم کوبیدن دشمنان را ، در بهترین و با شکوه ترین سال های دفاع مقدس .

     و جا دارد در روزها و ساعات تحویل و تحول سال ، دوباره ایثار و از خود گذشتگی را سر مشق قرار دهیم و زندگی و کار را دوباره ورق بزنیم ؛

 


که کجا بودیم !

 کجا باید باشیم !

و کجا خواهیم رفت !

     این چند سطر هم به خاطر این بود که ایام فاطمیه سلام الله علیها ( که به برکت آن پیروزی های بی نظیری در سال های دفاع مقدس نصیب مان شد ) ، ما را در حال و هوای آن سال ها و روزها نگه دارد .

     یاد می کنیم امام راحل و شهدای گرانقدر انقلاب و دفاع مقدس را با ذکر یک صلوات !

     پس از ذکر نام حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها ، با تبریک مجدد سال ۹۴ ، بهار نو و آروزی سعادت ، سلامتی و توفیق روز افزون برای شما همکاران عزیزم در سراسر کشور ، اشاره ای هم به پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب می نمایم .

پیام نوروزی حضرت آقا برگرفته از این شعر حضرت مولاناست .

ای بسا دو ترک چون بیگانگان !            ای بسا هندو و ترک همزبان !

هم دلی از هم زبانی بهتر است !      پس زبان محرمی خود دیگر است !

     معظم له مردم شریف و مسئولان معزز کشور را در سال ۹۴ به هم دلی و هم زبانی فرا خوانده اند ، یعنی یک قدم هم از شعر حضرت مولانا بالاتر !

     و این بدان معناست که در سال ۹۴ نه تنها دولت و مردم نیاز به هم دلی دارند ، بلکه کشور و نظام اسلامی به هم زبانی هم نیازمند است .

     هم دلی و هم زبانی توام با هم می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات کشور باشد ، بویژه در این مقطع حساس که دولت مشغول مذاکرات مهم و حساس با کشورهای ۱+۵ می باشد .

    به یقین منظور از پیام سال ۹۴ مقام معظم رهبری ، تائید مطلق همه اقدامات دولت در همه زمینه ها نیست ، بلکه ایشان به دنبال ایجاد مفاهمه و بیان شیوا و زیبای گفتار و شنیدار مابین دولت و مردم می باشند .

     البته نکات مهم دیگری نیز در پیام سال ۹۴ مقام معظم رهبری خطاب به مردم و مسئولان ابراز شده که نباید از آن ها نیز غافل شد ، نظیر ؛

۱ـ در سال ۹۴ آرزوهاى بزرگى براى ملّت عزيزمان داريم، آرزوهاى بزرگ ما براى ملّت در اين سال، پيشرفت اقتصادى است ، اقتدار و عزّت منطقه اى و بين المللى است.

جهش هاى علمى به معناى واقعى است، عدالت قضائى و اقتصادى است، و ايمان و معنويّت است كه از همه مهم تر و پشتوانه همه آن سرفصل هاى ديگر است.

۲ـ بايد به يكديگر اعتماد كنند، هم دولت، ملّت را به معناى واقعى كلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهميّت و توانايى هاى ملّت را بدرستى بپذيرد، هم ملّت به دولت كه كارگزار كارهاى او است به معناى حقيقى كلمه اعتماد كند.

۳ـ من در باب اقتصاد عرض می کنم. امروز عرصه‌ اقتصاد، به ‌خاطر سیاست های خصمانه‌ آمریکا، یک عرصۀ کارزار است، یک عرصۀ جنگ است، جنگی از نوع خاص. در این عرصه‌ی کارزار، هر کسی بتواند به نفع کشور تلاش کند، جهاد کرده است.

 امروز هر کسی بتواند به اقتصاد کشور کمک بکند، یک حرکت جهادی انجام داده است. این جهاد است، البتّه جهادی است که ابزار خودش را دارد، شیوه‌های مخصوص خود را دارد، باید این جهاد را همه با تدبیر مخصوص خود و سلاح مخصوص خود انجام بدهند.
     در ادامه این یاد داشت به مناسبت سال ۹۴ و آغاز یک سال جدید از عمر کاری نکاتی را تقدیم شما همکاران عزیز می نمایم ، یادآوری چند نکته را به عنوان  فاذَكِّـرْ فَـإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُـؤْمِنِينَ  ابتدا برای خود و سپس برای شما عزیزان مفید می دانم .
     با نگاه به ۳ سال تلاش ، کوشش و همت مردانه برای توسعه اشتغال زندانیان مجدداً یادآور می شوم ، محور اصلی فعالیت های بنیاد در سال ۹۴ نیز توسعه اشتغال زندانیان است .
     در واقع بنیاد طی ۳ سال گذشته با عمل به  مهم ترین اصل اساسنامه ، توانمند سازی مددجویان را به عنوان محور اصلی فعالیت های خود قلمداد نمود که بحمدالله در این راه توفیقات بسیار خوبی نصیب بنیاد و زندانیان کشور شد .
     بزرگترین توفیق و رسالت کاری بنیاد در سال ۹۴ نیز در ادامه اقدامات سال های ۹۱ ، ۹۲ و ۹۳ توسعه کارگاه ها، کارخانجات ، فعالیت های اقتصادی ، صنعتی و کشاوزی ( با هدف افزایش تعداد اشتغال زندانیان ) می باشد، که امیدوارم مدیران و همکاران محترم بنیاد در سراسر کشور از این مهم غافل نشوند .
     نکند کارهای روزمره و یا غرور کارهای انجام شده طی ۳ سال گذشته ما را از توسعه اشتغال زندانیان در سال ۹۴ و سال های بعد غافل سازد .
     هر شغلی که برای زندانیان ایجاد می شود ، یک آسیب از داخل زندان و چند آسیب در خارج زندان را از پیرامون زندانیان و خانواده های آنان دور می نماید .
     ایجاد اشتغال برای زندانیان یک حرکت جهادی است ، کمک به تولیدات داخلی و استفاده از ظرفیت های اقتصاد مقاومتی است .
     هر شغلی که برای زندانیان ایجاد می شود ، در صورت انتخاب صحیح شغل و نگاه اقتصادی به آن ( با هدف تولید ثروت ) ، چرخ های اقتصادی کشور را بهتر به چرخش در می آورد و مانع واردات کالاهای بی کیفیت به داخل کشور می شود .
    هر شغل جدیدی که به اشتغال زندانیان اضافه می شود ، هزینه های نظام را برای مدیریت بر آسیب های اجتماعی پائین می آورد .
     لذا تمام همت و تلاش مدیران و کارکنان محترم بنیاد در سال ۹۴ نیز بایستی معطوف به توسعه اشتغال زندانیان باشد .
     انتظار بنیاد در سال ۹۴ ایجاد حداقل سی هزار شغل جدید برای زندانیان در سراسر کشور است .
     پس از پرداختن به این مهم لطفاً به سایر انتظارات بنیاد از مدیران عنایت ویژه ای مبذول فرمائید .
     مهم ترین انتظار بنیاد از مدیران رعایت اصل امانتداری است .
     این اصل جنبه های مختلفی دارد که همۀ ما بخوبی به زوایای آن واقف می باشیم .
     امانت داری در اموال بنیاد ، امانت داری در ارتقا و افزایش دارایی ها ، نه خدای نخواسته کاهش ارزش و اتلاف آن ها .
     امانت داری در معاملات ( مراعات آئین نامه ها و مقررات ) و رعایت عدم مداخله کارکنان ، بستگان و نزدیکان در معاملات .
     امانت داری در اتخاذ تصمیمات صحیح به صورتی که اموال و دارایی های بنیاد با مخاطره مواجه نشود و یا درگیر مشکلات عدیده حقوقی و قضایی نگردد .
     امانت داری برای استفاده بهینه از منابع و امکانات .
     امانت داری در استفاده از نیروهای انسانی متبحر .
     امانت داری در خریدها ، فروش ها و اجرای طرح های توسعه ای
     نکته دیگر تعهد ، صداقت و رعایت اصل تقوی در کارهاست .
     حتما توصیه های معصومین علیهم السلام در این زمینه ها را فراموش نکرده ایم ؛
     توصیه به صداقت : النجاة فی الصدق ( نجات در راستگویی است )
توصیه به تقوی و نظم : اوصیکُم بِتَقْوَی اللّه‏ وَ نَظمِ اَمْرِکُم ( شما را به پرهیزگاری و نظم در کارها سفارش می کنم )
     وفاداری و احساس مالکانه نسبت به بنیاد نکته بعدی است که هم به بنیاد وفادار بمانیم و هم از اموال بنیاد مانند اموال خودمان محافظت کنیم .
     سرعت و دقت در کارها از دیگر انتظارات بنیاد از مدیران و همکاران عزیز است .
     برخی اوقات زمان را فراموش می کنیم و معلوم نمی شود کاری که شروع کرده ایم چه زمانی می خواهد تمام شود .
     این به معنی آن است که به زمان توجهی نداریم و از عنصر زمان غفلت ورزیده ، لذا کار برای بنیاد در اثر مرور زمان گران تمام می شود .
    توجه و دقت در انجام کارها نیز بسیار حائز اهمیت است ، کار بی دقت به سرانجام نمی رسد .
     دقت یعنی کالایی تولید کنیم که از نظر کیفیت نقص نداشته باشد .
     دقت یعنی محصول و کالایی تولید کنیم که بتواند با موارد مشابه در بازار رقابت نماید .
     دقت یعنی به همه ریزه کاری های یک محصول و کالا خوب توجه کنیم .
     موضوع مهمی که طی سه سال گذشته بر آن تاکید شده ، تولید محصولات داری ارزش افزوده اقتصادی است.
     کالایی که فاقد ارزش افزوده اقتصادی باشد ، می شود کالای داخل قفسه و انبار !
     و یا نهایتاً می شود کالای تزئینی داخل بندها ، منازل خانواده های مددجویان و یا هدیه به نزدیکان !
     برخی محصولات بنیاد ( بویژه در بخش های صنایع چوبی و صنایع دستی ) ، دچار این نقیصه اند !
     فضا ( سالن ، سوله و کارگاه ) ، انرژی ، نیروی انسانی درگیر کارهایی می شود که هیچ خروجی مثبتی ندارد .
     به عنوان مثال ساخت قایق ، لنج ، تابلوهای کم ارزش با استفاده از چوب که به بازار راه پیدا نمی نماید .
     موضوع دیگری که برای بنیاد حائز اهمیت است ، پرداخت صحیح و بموقع حقوق و دستمزد مددجویان در سال ۹۴ است .
     این موضوع نیز در برخی استان ها نیاز به بازنگری و اجرای آن طبق دستور العمل ابلاغی حقوق و مزایای مددجویان دارد .
     پرهیز از سلایق شخصی و پرداخت سیستمی حقوق و مزایای مددجویان در سال ۹۴ از جمله انتظارات مهم بنیاد در این سال است .
     مراعات دقیق اصول ایمنی ، بهداشت حرفه ای و رعایت محیط زیست (HSE) ، مطابق خط مشی ، بخشنامه ها و دستور العمل های ابلاغی از دیگر انتظارات بنیاد در سال ۹۴ می باشد .
     بحمدالله سیستم (HSE) ، از ۲ سال قبل بصورت جدی در دستور کار همکاران محترم قرار گرفته و لازم است همه مدیران ، کارکنان و بویژه مددجویان به اجرای صحیح و دقیق سیستم ( HSE ) ، مبادرت ورزند .
     بویژه آسیب شناسی در نقاط فیزیکی ( کارگاه ها ، کارخانجات ، مزارع و ... ) و نقاط جسمی مددجویان از اولویت های کاری بنیاد در سال ۹۴ می باشد .
     توسعه بازار ، توجه به موضوع فروش محصولات تولیدی ، استفاده از ظرفیت های بالقوه بنیاد ، سازمان، سایر دستگاه ها و نهاد ها در استان ها و کشور از مهم ترین اولویت های کاری بنیاد در سال ۹۴ است .
     ما تولید می کنیم که بفروشیم ، تولید نمی کنیم که کالاها و محصولات را در انبار ها نگهداری کنیم !
 
 
    این موضوعی است که بنیاد با ۶۴ سال سابقه فعالیت ، کمتر به آن عنایت و توجه داشته است .
     این نقیصه بویژه در حوزه صنایع دستی و برخی تولیدات بنیاد همچنان سامان نیافته است .
     بنیاد با در اختیار داشتن حدود ۷۰۰ واحد صنعتی و کشاورزی از موضوع عرضه و فروش محصولات غفلت داشته و همچنان دارد .
  عرضه محصولات تولیدی ( بویژه در حوزه صنایع دستی ) ، شرکت در نمایشگاه های فصلی ، محلی، استانی و ملی با هدف عرضه مستقیم محصولات تولیدی ( آن هم به صورت حرفه ای ) ، از دیگر نقایص بنیاد طی سال های فعالیت از بدو تاسیس تا به امروز بوده است .
     در واقع انتظار می رود رده های بنیاد به موضوع سازمان فروش محصولات و کالاهای تولیدی در سال ۹۴ عنایت ویژه ای داشته باشند .
     تثبیت اموال ، املاک و دارایی های بنیاد به عنوان یکی از محورهای اصلی فعالیت های بنیاد در سال ۹۴ است.
     هنوز بسیاری از اموال ، املاک و دارایی های بنیاد فاقد اسناد رسمی اند و طی سال های گذشته اقدامات موثری برای تثبیت اموال ، املاک و دارایی های بنیاد به عمل نیامده است .
     مسئولیت این کار بر عهده مدیران محترم در همه رده هاست ، هر جا ملکی ، اموالی و یا دارایی در اختیار داریم بایستی وضعیت مالکیت آن کاملاً روشن و شفاف باشد .
     چنانچه املاک ، اموال و دارایی ها متعلق به بنیاد است ، بایستی وضعیت اسناد مالکیت آن به نام بنیاد، مشخص و اصل اسناد نزد خزانه معاونت مالی و اقتصادی بنیاد موجود باشد .
     ابتدا از وجود اسناد مالکیت اطمینان حاصل کنید و اگر فقدان ، مفقودی و یا نقل و انتقال اسناد به نام بنیاد انجام نشده و یا نقصانی در این ارتباط وجود داشت ، نسبت به برطرف نمودن نواقص اقدام فرمائید .
     در پایان سال ۹۴ نباید هیچ کدام از املاک ، اموال و دارایی های متعلق به بنیاد فاقد اسناد مالکیت باشند .
     انجام این مهم به ماه ها و روزهای پایانی سال ۹۴ موکول نشود و از همین روزهای آغازین سال ۹۴ نسبت به سند دار نمودن املاک ، اموال و دارایی های بنیاد اقدام فرمائید .
     موضوع دیگری که مدیران محترم بایستی در سال ۹۴ به آن عنایت داشته باشند بحث وصول مطالبات بنیاد است .
     موضوعی که غفلت از آن باعث از دست رفتن سرمایه ها و فرصت های بنیاد برای اداره امور جاری و اجرای طرح های توسعه ای است .
     البته باید دقت شود مطالبات معوق بوجود نیاید ، بهترین فروش ها فروش نقدی است و چنانچه محصولات یا کالاها مدت دار فروخته می شود ، حتماً بایستی چک آن به تاریخ تعهد شده از مشتریان دریافت و در صندوق امور مالی رده ها نگهداری و وجه چک به موقع وصول گردد.
     در این خصوص بایستی مراقب بود چک ها در تاریخ مقرر به حیطه وصول در آیند تا نیازی به اقدام حقوقی برای وصول مطالبات پیدا نشود .
    قراردادها در سال ۹۴ برای بهره برداری یا اجاره از واحدهای در اختیار رده ها ( مواردی که امکان اداره خودگردان واحد از سوی رده ها وجود ندارد ) ، صرفاً یک ساله منعقد گردد .
     چک های اجاره هر ماه در ابتدای قرارداد دریافت و در امور مالی رده ها نگهداری و به موقع به حیطه وصول در آید .
     املاک ، دارایی ها و اموال بنیاد ناشی از انعقاد قراردادهای بهره برداری و اجاره با مخاطره مواجه نشوند و دقت شود در متن قراردادها ادعای هر گونه حق کسب و پیشه و امثالهم از بهره برداران و مستاجران سلب و ساقط گردد .
     به موضوع معرفی توانایی های بنیاد از طریق رسانه های گروهی ( صدا و سیما ، مطبوعات و سایت های خبری ) ، تهیه و انتشار کاتالوگ و CD ( با هماهنگی روابط عمومی و امور اجتماعی بنیاد ) ، در سال ۹۴ بیش از پیش توجه شود .
     همچنین به عنوان یکی از مهم ترین فعالیت های بنیاد به موضوع فروشگاه ها عنایت ویژه های مبذول گردد .
     در این خصوص لازم است به موارد ذیل عنایت گردد .
۱-   خرید و تامین کالا از مبادی اصلی با هدف کاهش قیمت تمام شده کالاها و محصولات خریداری شده .
۲-    خرید و تامین کالاهای مرغوب ، دارای استاندارد ، با کیفیت بالا و دارای برندهای مشهور
۳-   خرید و تامین کالا به مقدار کافی به نحوی که از تشکیل صف و نوبت و ایجاد بازار سیاه در فروشگاه ها جلوگیری گردد .
۴-   توجه به تامین لبنیات ، سبزی و صیفی جات ، مواد پروتئینی و میوه در فواصل زمانی معین که هیچ گونه کمبودی در این خصوص در فروشگاه ها ایجاد نشود .
۵-   توجه به تامین اقلام و کالاهای مناسبتی ( ماه مبارک رمضان ، اعیاد و مراسم های ملی و مذهبی )
۶-   نقد فروشی و جلوگیری از عرضه هر گونه کالا به صورت امانی ویا نسیه
۷-   ثبت و ضبط مالی و موجودی کالاها در انبارها و فروشگاه ها به صورت سیستمی ، به نحوی که موجودی کالاها در فواصل زمانی معین قابل کنترل باشد .
۸-   انبار گردانی موجودی ها با هماهنگی معاونت مالی و اقتصادی بنیاد در فواصل زمانی معین به منظور پیشگیری از هر گونه اشکالات مربوط به فقدان یا کسری کالا ها .
۹-   دریافت تضامین کافی و لازم از فروشندگان کالاها در فروشگاه ها
۱۰-   تامین و تولید و بسته بندی برخی اقلام فروشگاهی مانند قند ، شکر ، حبوبات ، تنقلات با هدف توسعه اشتغال و کاهش قیمت تمام شده محصولات در حال عرضه در فروشگاه ها .
۱۱-   کاهش و حذف ضایعات اقلام و کالاهای در حال عرضه .
۱۲-   توجه به تاریخ تولید و مصرف کالاها و اقلام در حال خریداری .
۱۳-   توجه به کاهش و حذف کالاهای فاقد بسته بندی ، فاقد قیمت ، فاقد تاریخ تولید و مصرف ( اقلام فله ای )
۱۴-   قراردادن ترازوی دیجیتالی در معرض دید مددجویان برای اطمینان آنان از میزان و مقدار کالاهای خریداری شده وزنی .
۱۵-   صدور فاکتور و ارائه به مددجویان .
     نکته مهم و قابل توجه برای بنیاد در دوران اخیر ( از سال ۹۱ تا کنون و در آینده ) ، توجه به حفظ و ارتقای کرامت مددجویان در تمام شئونات و فعالیت های مرتبط با بنیاد است .

 سیاست بنیاد در ارتباط حفظ کرامت مددجویان تأسی به این فرمایش امام راحل ( ره ) است .

از مسئولین می خواهم که وضع زندان ها را تحت نظر قرار دهند و سفارش اکید کنند که با زندانیان رفتار اسلامی انسانی کنند و لازم است که در حفظ سلامت بیشتر و بهداشت بهتر آنان برنامه هایی داشته باشند که زاید بر سختی زندان ها از سختی دیگر رنج نبرند ، که گناهکاران نیر افرادی هستند همچون خود ما .

     مددجویانی که با بنیاد کار می کنند و یا از فروشگاه های بنیاد محصولاتی را خریداری می نمایند، بایستی احساس کنند از کرامت انسانی بالایی برخوردارند .
     این حس بایستی از طریق برقراری ارتباطات صحیح ، انسانی ، به آنان منتقل گردد .
    مدیران و همکاران بنیاد نه تنها حق اهانت یا تحقیر مددجویان را به دلیل این که زندانی هستند ندارند، بلکه بایستی الگوی دیگران برای احترام به مددجویان باشند .
     تعامل با سازمان زندان ها ، ادارات کل ، معاونین ، مدیران ، کارشناسان سازمان در سراسر کشور از جمله وظایف و تعهدات مدیران و کارکنان بنیاد می باشد .
     تعامل ۳ سال گذشته بنیاد با سازمان نه تنها نباید کاهش یابد ، بلکه بایستی همواره شاهد افزایش تعامل مابین دو دستگاه و نهاد سازمان و بنیاد در سراسر کشور باشیم .
     تعامل با سایر دستگاه ها ، نهادها ، سازمان ها ، شهرداری ها در استان های کشور با هدف افزایش اشتغال مددجویان ، کمک به خانواده های آنان ( از طریق توسعه اشتغال ) از جمله وظایف همه مدیران و کارکنان بنیاد در سال ۹۴ است .
     در پایان با استعانت از خدای متعال و تأسی به فرمان حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام به مالک اشتر این یادداشت را به پایان می رسانم .
     باشد تا با الگو گرفتن از فرمایشات مولی الموحدین امیر المومنین علی علیه السلام سال ۹۴ را به خوبی آغاز و به زیبایی به سرانجام برسانیم .
   "به نام خداوند بخشاینده مهربان .
     ‌این فرمانی است از بنده خدا، علی امیر المؤمنین، به مالک بن حارث اشترنخعی در پیمانی که با او می‌نهد، هنگامی که او را فرمانروایی مصر داد تا خراج آنجا را گرد آورد و با دشمنانش پیکار کند و کار مردمش را به صلاح آورد و شهرهایش را آباد سازد.
     او را به ترس از خدا و برگزیدن طاعت او بر دیگر کارها و پیروی از هر چه درکتاب خود بدان فرمان داده، از واجبات و سنت هایی که فرد به سعادت نرسد مگر به پیروی از آنها، و به شقاوت نیفتد، مگر به انکار آنها و ضایع گذاشتن آنها. و باید که خدای سبحان را یاری نماید به دل و دست و زبان خود، که خدای جل اسمه، یاری‌کردن هر فرد را که یاریش کند و عزیز داشتن هر فرد را که عزیزش دارد بر عهده گرفته‌است .
      او را فرمان می‌دهد که زمام نفس خویش در برابر شهوت ها به دست گیرد و ازسرکشی هایش باز دارد، زیرا نفس همواره به بدی فرمان دهد، مگر آنکه خداوند رحمت آورد.
     ای مالک
     بدان که تو را به بلادی فرستاده‌ام که پیش از تو دولت ها دیده، برخی دادگر و برخی ستمگر و مردم در کارهای تو به همان چشم می‌نگرند که تو درکارهای والیان پیش از خود می‌نگری و درباره تو همان گویند که تو درباره آنها می‌گویی و نیکوکاران را از آنچه خداوند درباره آنها بر زبان مردم جاری ساخته، توان شناخت.
     باید بهترین اندوخته‌ها در نزد تو، اندوخته کار نیک باشد، پس زمام هواهای نفس خویش را در دست بگیر و بر نفس خود، در آنچه برای او روا نیست، بخل بورز که بخل ورزیدن بر نفس، انصاف دادن است در آنچه دوست دارد یا ناخوش می‌شمارد.
     مهربانی به رعیت و دوست داشتن آنها و لطف در حق ایشان را شعار دل خود ساز، چونان حیوانی درنده مباش که خوردن شان را غنیمت‌ شماری، زیراآنان دو گروهند یا هم کیشان تو هستند یا همانندان تو در آفرینش.
از آنها خطاها سر خواهد زد و علت هایی عارضه شان خواهد شد و به عمد یا خطا، لغزش هایی کنند، پس، از عفو و بخشایش خویش نصیب شان ده، همانگونه که دوست داری که خداوند نیز از عفو و بخشایش خود تو را نصیب دهد. زیرا تو برتر از آنها هستی و آن که تو را بر آن سرزمین ولایت داده، برتر از توست و خداوند برتر از کسی است که تو را ولایت داده است. ساختن کارشان را از تو خواسته و تو را به آنها آزموده است.
ای مالک
      خود را برای جنگ با خدا بسیج مکن که تو را در برابر خشم او توانی‌نیست و از عفو و بخشایش او هرگز بی‌نیاز نخواهی بود.
   هرگاه کسی را بخشودی، ازکرده خود پشیمان مشو و هرگاه کسی را عقوبت نمودی، از کرده خود شادمان مباش.
   هرگز به خشمی، که از آن خشم امکان رهایی هست، مشتاب و مگوی که مرا بر شما امیرساخته‌اند و باید فرمان من اطاعت‌ شود، زیرا چنین پنداری سبب فساد دل و سستی دین و نزدیک شدن دگرگونی ها در نعمت هاست.
    هرگاه از سلطه و قدرتی که در آن هستی در تو نخوتی یا غروری پدید آمد به عظمت ملک خداوند بنگر که برتر از توست و بر کارهایی تواناست که تو را بر آنها توانایی نیست. این نگریستن سرکشی تو را تسکین می‌دهد و تندی و سرافرازی را فرو می‌کاهد و خردی را که از تو گریخته‌ است به تو باز می‌گرداند.
   بپرهیز از این که خود را در عظمت با خدا برابر داری یا در کبریا و جبروت، خود را به او همانند سازی که خدا هر جباری را خوار کند و هر خود کامه‌ای را پست و بی مقدار سازد.
     هر چه خدا بر تو فریضه کرده است، ادا کن و درباره خواص خویشاوندانت و از افراد رعیت، هر فرد را که دوستش می‌داری، انصاف را رعایت ‌نما که اگر نه چنین کنی، ستم کرده‌ای و هر که بر بندگان خدا ستم کند، افزون بر بندگان، خدا نیز خصم او بود. و خدا با هر که خصومت کند، حجتش را نادرست سازد و همواره با او در جنگ باشد تا از این کار باز ایستد و توبه کند.
     هیچ چیز چون ستمکاری، نعمت‌خدا را دگرگون نکند و خشم خدا را بر نیاورد، زیرا خدا دعای ستمدیدگان را می‌شنود و در کمین ستمکاران است.
 


 

  خدایارتان

  رحیم مطهر نژاد

 

۱- فرهنگ سازی بمنظور ایجاد باور عزم ملی و مدیریت جهادی برای حل مشکلات زندانیان در بین مسئولان و مردم
۲- فرهنگ سازی در بین مسئولان و مردم برای کمک به اشتغال زندانیان به عنوان مهمترین حلقه تکمیل آزادی آنان
۳- فرهنگ سازی در بین مسئولان و مردم برای توجه به خانواده زندانیان ( بدون توجه و ارتباط تخلف و جرم زندانیان با موضوع خانواده ها )
۴- فرهنگ سازی بین مسئولان و مردم برای تفکیک مابین زندانیان با جرائم موثر و غیر موثر
۵- تبدیل مددجو به انسان ماهر ، کار آفرین خلاق
۶- ایجاد ۱۰/۰۰۰ شغل جدید برای زندانیان کشور با استفاده از منابع داخلی بنیاد
۷- تأمین اشتغال مددجویان پس از رهایی ( با کمک صاحبان صنایع و مشاغل )
۸- ایجاد و توسعه تولید ورمی کمپوست تا سقف تولید سالانه ۱۰۰/۰۰۰ تن محصول
۹- حل مشکل مالیاتی بنیاد برای دریافت تسهیلات مصوب شورای اسلامی
۱۰- ایجاد و توسعه نهالستان های بنیاد تا سقف تولید سالانه ۵ میلیون نهال
۱۱- تولید ثروت برای کارکنان بنیاد با نگاه به عملکرد آنان
۱۲- اجرای طرح میکانیزه اسیون آبیاری شرکت کشت و صنعت حامیان فدک ( فشافویه )
۱۳- تکمیل طرح های توسعه ایی نیمه تمام در استان ها
۱۴- تکمیل خودگردان شدن فروشگاه ها و مراکز اجاره ایی
۱۵- انتخاب مدیران شایسته ، متعهد و تحول گرا
۱۶- تولید ثروت ، ساماندهی و توسعه فعالیت های بنیاد
۱۷- توسعه فروشگاه های زنجیره ای حامی
۱۸- تأمین نیازهای سازمان در ستاد و ادارات کل
۱۹- اخذ تسهیلات مصوب مجلس شورای اسلامی ( ۱۴۴۰ میلیارد تومان )
۲۰- تکمیل زنجیره طراحی ، تولید ، تأمین و عرضه محصولات
۲۱- کمک به خانواده مددجویان در دوران محکومیت از طریق انجمن های حمایت از زندانیان
۲۲- ثبت و کمک به انجمن حمایت از زندانیان خارج از کشور
۲۳- توسعه فعالیت های شرکت خدمات بازرگانی حامیان امید فردا ، شرکت سرمایه گذاری و شرکت عمران و ساختمان حامی ، شرکت توسعه خدمات الکترونیک حامی عدالت
۲۴- توسعه فعالیت های شرکت گوهر کوه و تمپ و شرکت بازرگانی حامی امید گوهر کوه
۲۵- توسعه فعالیت های شرکت کشت و صنعت حامیان فدک ( فشافویه )
۲۶- اقدام برای حذف سوء پیشینه از محکومین با جرائم غیر موثر
۲۷- توجه به کانون های اصلاح و تربیت و زندان زنان
۲۸- ورود بنیاد به ساخت زندان های کشور ، دادگستری ها و تعاونی های مسکن قوه قضائیه
۲۹- تأمین منابع مالی پایدار ( استفاده از ظرفیت های قانون گذاری در این خصوص )
۳۰- استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی برای ایجاد مجتمع های کشت و صنعت  
۳۱- استفاده از ظرفیت ستاد مبارزه با مواد مخدر برای تأمین نیازهای مددجویان و خانواده آنان
۳۲- استفاده از ظرفیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای تأمین نیازهای مددجویان و خانوده آنان
۳۳- استفاده از ظرفیت مجلس شورای اسلامی دولت ، نهادها و سازمان ها برای توسعه فعالیت های بنیاد
۳۴- احداث پالایشگاه کوچک در منطقه ویژه اقتصادی عسلویه
۳۵- توسعه فعالیت های IT و کسب درآمد از این محل با همکاری مرکز فناوری و اطلاعات قوه قضائیه
۳۶- توسعه امکانات رفاهی برای مددجویان و خانواده آنان در ندامتگاه ها
۳۷- فروش اموال و املاک مازاد با هدف استفاده بهینه از منابع و امکانات
۳۸- تولید محصولات دارای ارزش افزوده اقتصادی
۳۹- برند سازی ( توسعه برند حامی برای محصولات قابل عرضه در داخل و خارج )

 

 

 


 

 

HSE

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196
دما -°C رطوبت -%

صنایع غذایی صنایع دستی منسوجات صنایع چوب کشاورزی دامداری باغداری ساختمان صنایع فلزی آبزیان الکترونیک
آنلاین ستاد14
امروز ستاد2
دیروز ستاد612
این هفته ستاد1771
این ماه ستاد1771
کل ستاد708962
امروز تمام پرتالها 3 کل تمام پرتالها 6937024

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد تعاون زندانیان می باشد / طراحی و پشتیبانی : شرکت مهندسی هماتک